Hastalıklar ve Tedavileri

Yeni Doğan Bebekler Demir Minareli Eksikliği ve Demir Minareli Desteği

Demir eksikliği hamilelik döneminde ve yeni doğanlarda çok riskli bir durum olup ölümle sonuçlanabilir rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Çok yaygın olarak görülen demir eksikliği anemisi bebeklerde özellikle büyümeyi etkilediği için enfeksiyonlara yol açmakta ve vücut direncini zayıflatmaktadır. Bebeklerin anne karnında almaları gereken demir  mineralini  alamadıklarında bir çok rahatsızlıkla birlikte doğarlar. Bu nedenle anne karnından itibaren doğuma kadar yeterli derecede mineral alamadıklarında bilişsel gelişim sorunları yaşayıp zeka düzeylerinin olumsuz eklenmesi durumu ortaya çıkar. Bu şekilde doğan çocuklarda çevreyle uyum sorunu yaşama, denge sorunu yaşama, içine kapanıklık, çekingen tavırlar gibi geleceğini etkileyecek olumsuz durumlar meydana gelebilir.

Demir minerali eksikliği tedavi edilmediği sürece bu olumsuzluklar her zaman olası bir durumdur. Demir minerali damlası ile çocuğunuzun alması gereken demir ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Demir minerali damlası aile hekiminiz tarafından verilen bir damla olup, bebeğin doğumundan sonra dördüncü aydan itibaren aile hekiminizin önerdiği sıklıkla ve miktarlarda bebeğe verilmelidir.

Demir Minerali Damlasının Bebeğe Herhangi Bir Zararı Var Mı ?

Aile hekimi tarafından verilen tüm ilaçlar ve damlalar Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan ruhsat alınmış olan ilaç ve damlalardır. Bu damlaları ve ilaçları geliştirilirken bir çok denek üzerinde tescil edilip sonrasında kullanıma sunulmaktadır. Ruhsat almış olan ilaçları aile hekimleri gönül rahatlığı ile yazmaktadır. Bebeğiniz için demir minareli damlası almak istediğinizde aile hekiminize bunu belirtmeniz yeterli olacaktır. Aile hekiminiz ihtiyacınız olan demir minerali damlası için size alternatif seçenekleri sunabilir.

Demir Minerali Damlasının Yan Etkisi Var Mıdır ?

Demir minerali kullandığınızda bebeğinizin alerjik yapısı ve fizyolojik durumuna göre kabızlık meydana gelebilir. Kabızlık dışında dişlerde ve damaklarda renk değişimi oluşabilir, deride küçük döküntüleri ve yüzde kuruma gibi olumsuz etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu belirtiler geçici belirtiler olup kısa sürede ortadan kaybolur. Bu belirtiler ilacı veya damlayı bırakma sebebiniz değildir.

Bebeğinize dördüncü ayda iki damla demir minareli damlası verebilirsiniz. Demir minerali verme süresi 9. aya kadar devam eder, dokuzuncu ayda aile hekiminiz bebeğiniz için bir kan tahlili ister. Kan tahlilinde yer alan demir oranına bakarak demir damlası almaya devam edip etmeyeceğimize karar verir. Eğer demir minerali eksikliği görülmüşse bebeğinizin 12. ayına kadar demir minerali damlası kullanmasına karar verilir. Bir yaşında olan çocuklarda gıda olarak demir içeriği zengin olarak gıdalar verileceği için vücudun demir minerali oranı istenilen düzeye gelecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı