Faydalı Besinler

Yaz Mevsiminde Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

    Sıcakların artmasıyla beraber vücudumuzun dengesi de değişmekte ve beslenme düzeni de bir o kadar önem teşkil etmektedir. Sıcak havalarda en çok dikkat etmemiz gereken vücudumuz ve onun ihtiyaçlarıdır. İlk olarak;beslenmeye dikkat etmeli,ana ve ara öğünlere gerekli önem gösterilmelidir.Mutlaka 3 ana öğün,en az 2 ya da 3 ara öğün olmalıdır.Tıka basa yiyerek,mideye zarar vermek yerine, öğünlerin az az ve sık sık yapılması gerekir.Kahvaltı yapmaya ayrıca özen gösterilmelidir.Düzenli ve sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi büyüktür. Öğün atlamak,vücudun uzun süre aç kalmasına sebep olur.Bu da daha fazla yemeye ve akabinde kilo alımına yol açar.  Özellikle sıcak yaz aylarında çok yağlı,sindirimi ağır yiyeceklerden uzak durulmalıdır.Sürekli et tüketiminden kaçınılmalıdır.Mideyi yormayacak hafif sebze ağırlıklı besinler tüketilmelidir.Abartmamak kaydıyla meyve tüketimi de yapılmalıdır.

Özellikle Yazın Su Çok Önemli!

Terlemeye dayalı olarak vücut sıvı kaybına uğrar.Vücudun kaybettiği sıvıyı geri kazanmak ve vücuda enerji sağlamak için günlük en az 2-3 lt su içilmelidir.Su tüketimi vücut açısından hayati önem taşır.

Besin Zehirlenmelerine Dikkat!

 Sıcak havalar nedeniyle, açıkta bırakılan yiyecekler çok hızlı bir şekilde bozulurlar. Bu durum vücudumuzda tehlike yaratarak,zehirlenmeye yol açar.Bundan dolayı,besinler mutlaka buzdolabında muhafaza edilmeli,besin temizliğine dikkat edilmelidir.

Zararlı Besinlere Yönelmeyin!

 Sadece yazın değil,hayatımızın her döneminde kilo yapıcı ve sağlığımızı kötü yönde etkileyen yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Haddinden fazla şeker tüketiminden kaçınmak gerekir. Çok tuz tüketmek de vücutta ödem birikmesine sebep olur. Tansiyonunuzu olumsuz etkiler. Sağlığınız açısından bu durumdan kaçınılmalıdır.Abur cubur tüketmek vücudun yağlanmasına sebep olur.Yağ,vücutta istenmeyen bir durumdur. Özellikle göbek bölgesinde kötü görüntüye yol açar. Vücutta biriken fazla yağ oranı, zamanla obeziteye neden olmaktadır. Bu etkileri ortadan kaldırmak için yağ yakıcı yiyecekler tüketilmelidir. Fındık,badem,ceviz,balık,yeşil çay,acı biber,ahududu,böğürtlen,yağsız olarak hazırlanan et,zeytinyağı,az yağlı yoğurt ve süt,bu besinler arasındadır.Son olarak, ağır hamur işleri ve şerbetli tatlıları tüketmek yerine sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz.

Dondurma Yaz Aylarının Vazgeçilmezi!

Hem ferahlamak hem de tatlı ihtiyacını karşılamak için dondurma tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı