Hastalıklar ve Tedavileri

Yaz Hastalıkları Türleri ve Korunma Yolları

Hava sıcaklıklarını artışı ile birçok insan hayatında zorlu bir sürece girmiş olur. Sıcaklık artışı, birçok yaz hastalıkları gün yüzüne çıkarmaktadır. Bu hastalıklardan korunmak için belli başlı tedbirleri almak gerekir. Öncelikle güneşin en dik olduğu ve hava sıcaklığının yüksek olduğu öğle vakti, UV ışınları gibi birçok zararlı ışınlar sağlığımızı tehdit etmektedir. Bu yüzden bu öğle vaktinde dışarı çıkıldığında güneş kremi sürmek ve açık renkli giysiler giymeyi ihmal etmeyin. Güneş gözlüğü takmak ise sizleri güneşin zararlı ışınlarından koruyacaktır. Böylelikle göz sağlığınız için önemli bir tedbirdir. Havalarının ısınması mikroorganizma sayısında ciddi bir artış gözlemlenir. Dışarıda satılan besinleri bu sıcaklıkla bozulmaya daha yakın olduğu için, ciddi zehirlenmeler yaşayabilirsiniz. Özellikle tavuk ve et gibi soğuk muhafazası zorunlu ürünler yememeyi tercih edin. Araçlarda, evlerde ve işyerlerinde klima oldukça aktif kullanılmaya başladı. Klima kullanımı oldukça önem arz etmektedir. Aksi halde zatüreye kadar giden ciddi hastalıklar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Klima yönü ve hızını sizin vücudunuza çevirmemeli ve doğrudan temastan kaçınmalısınız.

Tatil sezonun açılmasıyla birçok insan havuz ve deniz gibi sulara girmektedir. Özellikle havuza girilen yerin hijyen eksikliğinin olmamasına ve düzenli olarak temizlenmesine dikkat edin. Gideceğiniz yere ve işletmeye bu tarz soruları sormayı ihmal etmeyiniz. Aksi takdirde bulaşıcı hastalıklar size geçebilir ve hayat kalitenizi olumsuz etkiler.

Gıda Zehirlenmesi

  • Her yıl gıda zehirlenmesi ile karşılaşmanız olağan bir durumdur. Ancak yaz aylarında havanın ısınmasıyla beraber birçok mikroorganizma türlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Dışarıda satılan besinlerde bu tehlike önemsenmelidir. Soğuk zincir akışını bozacak hamlelerden kaçınılmalıdır. Özellikle güvenilir marketlerin soğuk depolarında satılan hazır yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Güneş Yanıkları

  • Güneş ışınlarının zararlı ışınları ile doğrudan temas ederek ve vücutta oluşan kızarıklar ile kendini göstermeye başlar. Çok uzun süre hareketsiz güneşlenmeye dikkat edin.  Aynı zamanda güneş kremi sürmeden güneşlenmeyin. Zamanla güneş yanığı olan bölgede soyulmalar başlayacaktır. Bu normal olsa gibi gözükse de birçok cilt hastalığına teşvik edebilir.

Yaz Gribal Enfeksiyonu

  • Yaz aylarında gribal enfeksiyonu ciddi bir biçimde azalsa da soğuk yiyecek ve içecek tüketmek bu hastalığı tetikleyecektir. Aynı zamanda bilinçsiz klima ve vantilatör kullanımı gribal enfeksiyonu ortaya çıkarabilir.

Alerjik Reaksiyonlar

  • Havalarının ısınmasıyla yaz böcekleri çıkar. Özellikle sivrisinek gibi alerjik reaksiyonu fazla olan hayvanlardan kaçınmanız gerekmektedir. Evinizi düzenli olarak ilaçlama yapın. Dışarıya çıktığınızda uzun giysiler giymeyi tercih ediniz. Piknik alanlarında çorap giyin. Çünkü kene en çok yaz aylarında ortaya çıkmaktadır.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı