Hastalıklar ve Tedavileri

Tiroid kanseri nedir? Nasıl tespit edilir? Kalıtsal mıdır?

Tiroid kanseri nedir?

Tiroid kanseri, tiroid bezinin dokularında kanser (malign) hücrelerinin bulunduğu bir hastalıktır. Tiroid bezi boğazın tabanındadır. Biri sağ tarafta diğeri solda olmak üzere iki lob vardır. Tiroid bezi, vücudun normal çalışmasına yardımcı olan önemli hormonlar yapar.

Tiroid kanseri kimlerde görülür?

Bebeklik veya çocukluk döneminde radyasyona maruz kalan veya baş ve boyuna radyasyon tedavisi gören kişilerde tiroid kanseri gelişme şansı daha yüksektir. Kanser, maruziyetten 5 yıl sonra ortaya çıkabilir veya 20 veya daha fazla yıl sonra ortaya çıkabilir.

1-Guatr (tiroid hastalığı genişlemesi) veya ailede tiroid hastalığı öyküsü olan kişilerde tiroid kanseri gelişme riski artar.
2- Tiroid kanseri 25 ila 65 yaş arası insanlarda daha sık görülür.
3- Tiroid kanseri kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.
4- Asya halkının tiroid kanseri gelişme riski artar.

Boynun önünde veya boynun diğer kısımlarında şişlik veya şişlik varsa doktor görülmelidir.

Nasıl bir tedavi uygulanır?

Semptomlar varsa, doktor hastanın tiroidini hissedecek ve boyunda topaklar olup olmadığını kontrol edecektir. Doktor, tiroiddeki bir yumruların çok fazla hormon üretip üretmediğini görmek için kan testleri ve özel taramalar isteyebilir. Doktor tiroidden az miktarda doku almak isteyebilir. Buna biyopsi denir. Bunu yapmak için, boğazın tabanındaki tiroid içine küçük bir iğne sokulur ve bir miktar doku çekilir. Daha sonra doku, kanser içerip içermediğini görmek için mikroskop altında incelenir.

Bazı tiroid kanseri türleri diğerlerinden daha hızlı büyür. İyileşme şansı , tiroid kanserinin türüne, sadece tiroidde olup olmadığına veya vücudun diğer bölümlerine (aşama) yayılmasına ve hastanın yaşına ve genel sağlığına bağlıdır.

Kalıtsal mıdır?

Hücrelerimizdeki genler kalıtsal bilgileri ebeveynlerimizden taşır. Bazı tiroid kanseri formları olan hastalarda anormal bir gen bulunmuştur. Medüller tiroid kanseri bulunursa, hasta kansere yol açmış olabilecek belirli bir anormal gen ile doğmuş olabilir. Aile üyeleri de bu anormal geni miras almış olabilir. Herhangi bir kanser ortaya çıkmadan çok önce genetik kusurun kim olduğunu belirlemek için testler geliştirilmiştir. Hastanın ve aile üyelerinin (çocuklar, torunlar, ebeveynler, kardeşler, kız kardeşler, yeğenler ve yeğenler) anormal genin mevcut olup olmadığını gösterecek testler hakkında bir doktora görünmeleri önemlidir.

Kanseri olmayan ancak bu anormal gene sahip olan küçük çocuklar da dahil olmak üzere aile üyeleri, tiroid bezini (tiroidektomi) güvenli bir şekilde çıkarmak için ameliyat yaparak medüller tiroid kanseri gelişme şansını azaltabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı