Hastalıklar ve Tedavileri

Şizofreni Hastalığının Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Şizofren Yunan dili kökenli kelimedir. Yunanca “ şizo (bölünen) ve frenos (akıl)” kelimelerinden türetilmiştir. Bunun sebebiyse hastanın birçok farklı gerçekliğe inanmasından kaynaklıdır. İlk olarak Bénédict Morel tarafından 1853 yılında gençlerin ve yetişkinlerin etkilendiği bir sendrom olarak literatüre girmiştir. Şizofren kelimesini  tıbbi terim olarak 20. y.y’da Eugen Bleuler tarafından öneri olarak sunulmuştur. Bleuler buterimi “düşüncelerde ve algılamada ayrılma” anlamında kullanmıştır.

Bleuler bu tanının belirtilerini iki başlık altında toplamıştır. Birincil belirtiler halüsinasyonlarken, diğer belirtiler ikincil kısımda yer almıştır. Birçok türü bulunan bu hastalık süregelen bir bozukluk olarak kabul edilmiştir. Toplum içerisinde olumsuz yaklaşılan bu hastalığa yakalanan hastalar çoğunlukla tedavilerden olumlu sonuçlar almaktadır. Lâkin başvurulan tedavi yöntemlerinde iyileştirme kesin sonuçlar vermese de hastalığı baskılamak mümkündür. Şizofreni Hastalığının Belirtileri: Hastalık baş gösterdiğinde kişinin bilinci genellikle yerindedir. Genelde hastalığın başlangıcında, zekâ seviyelerinde etki görülmezken, hastalığın ilerlemesi halinde zekâ etkisi de söz konusudur.

Düşünme ve soyutlama yetisinin kaybedilmesi durumunu ortaya koyan hastalığın belli başlı belirtileri şunlardır:

  1. Negatif Belirtiler Bu belirtiler hastalara insanlardan uzaklaşma, yaşamdan zevk almama, bir işle uğraşırken odaklanamama, konuşmada güçlük çekme, kişinin dış görünüşüne önem vermemesi olarak yansımaktadır.
  2. Pozitif Belirtiler Genelde depresyon belirtileriyle belirginlik gösterse de şiddet düzeyi şizofreni tanısında dikkate alınır: Evham, şiddetli ağlama veya gülme, seslere aşırı duyarlılık, hızlı konuşma, heyecan, sürekli olumsuz düşünceler.
  3. Algıyla ilişkili bulgular Sıklıkla ortaya sıkan bu belirtiler halüsinasyon veya illüzyon olarak ortaya görülür. Halüsinasyonlar çoğunlukla işitsel olarak ortaya çıkmaktadır. İşitsel halüsinasyonlar hastaların davranışlarına yön veren konuşmalar olarak ortaya çıkar. Genelde gerçek olmayan şeyleri görme ve duyma durumları meydana gelirken hasta her şeye şüpheci yaklaşmaya başlar. Örneğin; takip edildiğini, tacize uğradığını ifade eder. Sürekli bir felaketin meydana geleceği düşüncesine kapılır.
  4. Düzensiz Motor Hareketleri Şizofren hastaları gözlemlendiğinde hastanın çocuksu hareketler gösterebileceği gibi odaklanmada zorlanma ya da abartılı hareketler gibi belirtiler göstermektedir.

Şizofrenin Nedenleri:

Bu hastalığın sebepleri kesin olarak belirlenememiştir. Fakat beynin kimyasal yapısında meydana gelen değişiklikler, çevresel faktörler, özellikle de genetik faktörler önemli rol oynamaktadır. Nörolojik araştırmalarda şizofreni hastalarının beyin ve sinir sistemlerinde farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Aile geçmişinde psikolojik hasta veya şizofreni öyküsü varsa hastalığa yakalanma durumu genetik faktör olarak söz konusu olabilir. Şizofren Hastalığının Tedavisi: Hastalığının tedavisinde krizlerin ortaya çıkmasını engellemek ve kişisel gelişimine destek olmak için yapılan tedaviler beş ana başlıkta toparlanır: -Aile desteği -Psikolojik bilgilendirme -Psikoterapi ve klinik desteği -Antispsikotik ilaçlarla tedavi Şizofreni tanısı, kronik ve sürekli gözetim isteyen bir hastalıktır. Ömür boyu tedavi gerektiren bu hastalığın bilincinde olmak büyük önem arz eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı