Sigara ve Zararları

Sigarayı Bırakmak: Hayattaki En Büyük Sağlıklı Değişiklik

İnsanoğlu tarih boyunca birçok yönden sınandı ve sınanmaya devam ediyor. Bazı dönemlerde yeryüzünde bulunan insan sayısı çok ciddi sayıda azaldı. Böyle bir düşüş insanlığın başına gelen bazı felaketlerden dolayı oldu. Bu felaketler kadar toplu bir şekilde insan ölümüne yol açmasa da yine insanın sağlığını tehdit eden birçok etmen bulunmaktadır. Bu etmenlerden biri olarak tütün ve tütün mamulleri ele alınabilir. Günümüzdeki insanla tarih boyunca yaşanan salgın hastalıklardan daha da tehlikeli sayılabilecek bir tehdidin altında yaşamlarını sürmektedir.

Zamanında yaşanan verem gibi salgın hastalıklara karşı çözümler bulundu. Bu çözümler sayesinde milyonlarca kişi bu hastalıktan korundu. Sigara tehdidi öyle bir noktada ilerliyor ki çözümü belli olmasına rağmen milyonlarca kişi bu tehditten korunamıyor. Bir kişi için hayat bu tehdidin altında kendine yer bulmaya çalışırken birden yapılan bir değişiklik o hayatı bambaşka bir noktaya taşıyabilmektedir. Bu değişiklik ise sigarayı bırakmaktır. Sigarayı bırakma sağlık açısından ve yaşam kalitesi açısından incelenebilir.

1Sağlık Açısından

Yakın tarihte içerisinde nikotin maddesi bulundurduğu için zamanında bazı doktorlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen sigara, günümüzde tüm doktorlar tarafından kesin bir şekilde sağlık tehdidi olarak nitelendirilmektedir. Çünkü içerisinde insan vücudunu tehdit eden katran gibi zehirli maddeler bulundurmaktadır. Ayrıca direk akciğere de etki ettiği için kana karışması kolay olmaktadır.

Kandaki taşınabilen oksijen miktarını düşürmektedir. Bu ve buna benzer etkenler düşünüldüğünden uzun süre kullanım sonucunda insan vücudundaki organları, özellikle akciğeri bitirmektedir. Sigarayı bırakmak bir kişinin sağlığını koruması adına yapabileceği önemli bir değişikliktir. Sadece kendi değil çevresinde bulunan kişilere de tavsiye etmesi, yaptırması kişinin sağlığının kalitesini artırır. Bu değiş ve değiştir gibi bir mantalite olarak kabul edilebilir.

2Yaşam Kalitesi Açısından

Bir kişi hayatını yaşarken bunun kalitesini kendi imkanları ve tercihleri ile belirler. Yaşam kalitesi de yine bu tercihlere bağlıdır. Sigarayı bırakarak sağlığını artıran bir kişi aynı zamanda yaşam kalitesini artırmaya başlamış demektir. Örneğin sigara tat alma duyusunun azalmasına neden olmaktadır. Sigarayı bırakan kişiler zaman içerisinde yediklerinden ve içtiklerinden aldığı tat duygusu artacaktır. Bu sayede kişiler daha mutlu ve sağlıklı olarak yaşam sürebilir. Yine spor yapmayı engelleyen sigara, bırakıldığı zaman kişinin spor yapma imkanını artıracak ve büyük bir değişikliğin önü açılmış olacaktır. Kişi yaşadığı hayatı tercihleri ile belirlerken bu önemli adımı atarak doğru bir tercih yaptığını yaşam kalitesi ile anlayacaktır. Sonuç olarak bakıldığında sigara hem sağlığı hem de yaşam kalitesini düşüren bir tehdittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı