Faydalı Besinler

Sarımsak – Limon Kürünün Faydaları Nelerdir?

Bilim ve teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların tedavi edici özelliklerinin yanısıra vücutta bırakmış oldukları yan etkiler göz ardı edilemez.  İlaçların yan etkileri nedeni ile insanlar ilk etapta rahatsızlıklarını tedavi etmek için bitkisel kürlere yönelmektedirler.  Okuyucularımıza öncelikle şunu ifade etmek gerekirse bilimsel tıbbın sağladığı imkanları göz ardı etmeden doktor kontrolü altında alternatif bitkisel tedavi yöntemlerini dikkatli uygulamalarını tavsiye ederiz. Bu makalemizde sarımsak ve limon kürünün faydaları nelerdir? ve sarımsak limon kürü nasıl hazırlanır? Bu konu hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Bu kürü uygulamak isteyen kişilerin mutlaka doktora danışmaları gerektiğini hatırlatırız.

Sarımsak ve limon mucizesi

Sarımsak ve limon mutfağımızda her daim kullanılan gıdaların başında gelmektedir. Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğunu bilmeyen yoktur. Limon ise tam bir c vitamini deposudur. Bu iki gıda bir araya gelince ortaya mucizevi bir kür ortaya çıkmaktadır. İşte, sarımsak limon kürü faydaları hakkında tüm detaylar.

Limon suyu kullanılarak hazırlanan sarımsak kürü damar sertliği, damar tıkanıklığı, damarlarda oluşan yağlanmalar ve tansiyon rahatsızlıklarında çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Romatizma hastalığı olan kişilerde oluşan iltihaplı durumların etkilerini azaltmaktadır. Ayrıca her türlü eklem ve kas ağrısı üzerinde olumlu etkileri vardır. 

Yüksek kolesterolü olan kişilerin yılda 2 defa sarımsak limon kürü kullanmaları kolesterol seviyelerini düşürmektedir.

Pankreasın çalışmak performansını düzene sokarak şeker hastalarının şeker dengesini düzenlemeye yardımcı olur.

Özellikle kış aylarında ortaya çıkan virüs ve bakterilerin neden olduğu üst solunum yolu hastalıklarını  bağışıklık sistemini güçlendirerek önlemektedir.

Her ne kadar doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da toplumda sarımsak limon kürünün kanser oluşumunu önlediği ve tedavi ettiğine dair bir inanış vardır. 

Bağırsaklarda oluşan zararlı bakterileri yok etmek için oldukça etkilidir.

Vücuttaki şişkinliği ve ödemi azaltır.  Bunun sonucunda da etkili kilo verme sağlanır.

Limonun c vitamini deposu olması nedeniyle tam bir antioksidan kaynağı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Peki,  sarımsak limon kürü nasıl yapılır?

Kür tarifi

Beş su bardağı limon suyunun içine 20 diş dövülmüş sarımsağı ekleyin. Sarımsakların yerli sarımsak olmasına dikkat etmelisiniz.  Hazırlamış olduğunuz bu karışımı cam bir kavanoza koyup ışık almayan loş bir ortamda 25 gün kadar bekletin. İki günde bir sarımsakla limonun birbirine harmanlanması için kavanozu çalkalayın.  ürün hazır olduğunu anlamak için sarımsakların limon suyunun içinde tamamen erimiş olması gerekmektedir.

Hazırlamış olduğunuz karışımı sabahları aç karna yarım çay bardağı alacak şekilde içine herhangi bir tatlandırıcı katmadan içmeniz yeterli olacaktır. Bu uygulamayı belirli aralıklarla yılda 3 kere yapmanız uygun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı