Faydalı Besinler

Sağlıklı Kilo Almanın Püf Yolları

İnsanların aşırı zayıf olması psikolojilerine ister istemez negatif etki eder. Ancak aşırı zayıflık sadece psikolojiyi değil, fiziki sağlığı da olumsuz etkiler. Aşırı zayıf insanların bağışıklık sistemi de zayıf olur. Yine aşırı zayıflık kadınlarda doğurganlık oranını düşürür. Peki aşırı zayıf insanların sağlıklı kilo almasının püf noktaları nelerdir? Sizler için araştırdık.

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisi obezitedir. Obez insanların kilo vermekte ne kadar zorluk çektiğine hepimiz, çevremizde tanık olmaktayız. Spor salonlarında istemeyerek geçirilen vakitler, hepsi birbirinden müthiş tada sahip tatlılardan uzak kalmak, ekmekten vazgeçmek ve daha türlü türlü dertlerle baş etmeye çalışmak. Kilo vermek zor da kilo almak kolay bir iş mi? Hele bir de iştahsız biriyseniz hiç de değil. Şunun bilincinde olunmalıdır ki kilo verememek ne kadar zorsa, alamamakta en az onun kadar zordur.

Hangi İnsanlar Zayıf Sayılır?

Zayıflık, kişiden kişye değişen bir durum olduğu için göreceli bir kavram diyebiliriz. Bir insanın zayıf olup olmamasında uzmanlar tarafından temel alınan ölçüt vücut kitle endeksidir. Vücut kitle endeksi 18,5 altında olan insanlar zayıf kabul edilir. Vücut kitle endeksini elde etmek için ağırlığınızı boyunuzun karesine bölmeniz gerekir.  

Vücut kitle endeksiniz;

18,5 kg/m.’nin altındaysa zayıfsınız

18,5 – 24,9 kg/m’nin arasındaysa normal kilolusunuz

25 – 29,9 kg/m’nin arasındaysa fazla kilolusunuz

30 – 39,9 kg/m’nin arasındaysa obezsiniz

Zayıflık Sağlığa Zararlı mı?

İnsanların psikolojisine negatif etki eden ve ruhsal bozukluklara neden olan zayıflık, kadınlarda da regl düzensizliğinin temel sebeplerinden biridir. Zayıf insanların bağışıklık sistemi zayıf olduğundan dolayı bazı hastalıklara yakalanmaları daha kolay olur. Ayrıca zayıflık, kadınlarda doğurganlık oranını düşürür. Çoğu insan için zayıflık, bir problem gibi görünmese de zayıflıkta sağlık açısından en az obezite kadar sıkıntılı bir durumdur.

Sağlıklı Kilo Nasıl Alınır?

Zayıf insanlar, kilo almak için şerbetli tatlılar tüketmeyi tercih etse de sütlü tatlıları tercih etmeleri gerekir.

Gün içerisinde fıstık, fındık, ceviz ve badem tüketmeyi ihmal etmemek gerekir.

Ara öğünler dahil toplamda 6 öğün yemek yemeleri gerekir.

Ara öğünlerde yemek yerine bolca meyve tüketmek gerekir.

Sıvı ve içeriğinde az kalori barındıran gıdaları tercih etmemeleri gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı