Hastalıklar ve Tedavileri

Lepra Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lepra Hastalığı ve Tarihçesi

   Lepra bir deri hastalığıdır. Bu hastalığa neden olan bakteriyi 1873 yılında  Gerhard Armauer Hansen bulmuştur. Lepra hastalığının ortaya çıkışı M.Ö 600 ‘e kadar dayanmaktadır. Hatta haçlı seferleri döneminde oldukça hızlı yayılmıştır. Ancak günümüzde gelişen tıbbi ilerlemeler sonucunda bu hastalık etkisini yitirmiştir. İnsanlar dışında bazı fare çeşitlerinde görülmektedir. Diğer adı cüzzam olan bu hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması iki sene ile yirmi sene arasında değişmektedir. Lepra hastalığı sadece insanlardan bulaşmaktadır. Bununla birlikte sık temas ve burun salgısı yoluyla bulaşıcı nitelik kazanır.

Lepra Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

   Lepra hastalığına yakalananlarda şu belirtiler gözlenir.

 1. Vücudun çeşitli bölgelerinde lekeler
 2. Özellikle çocuklarda, burunda tıkanma ve kanama
 3. Kaşlarda dökülme
 4. Duyu eksikliği
 5. Avuç içinde erimeler
 6. Kol ve bacaklarda ağrı
 7. Yüzde ödem oluşumu

Lepra Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

 1. Lepramatöz Türündeki Lepra: Bu hastalığın en korkutucu ve tehlikeli olan türüdür. Bu hastalığa yakalanan insanların yüz, ense ve üreme organlarında küçük ve çok olacak şekilde lekeler görülür. Özellikle hastanın burun düşmesi, parmaklarda ve göz kapaklarında kopma, damak delinmesi gibi durumlarla karşılaşması cüzzamın bu türünün ne kadar tehlikeli olduğunu tesciller. Ayrıca lepramatöz cüzzam iç organlarda da çeşitli sorunlara ve erkeklerde kısırlığa yol açar.
 2. Tüberküloit Türündeki Lepra: Genel olarak sinir sisteminde bozukluklara neden olan hastalığın bu tipi ise yüz felci riski taşımaktadır. Bazı hislerde yok olmaya ve derilerde dökülmeye sebep olur.
 3. Borderline Türü Lepra: Hem lepramatöz hem de tüberküloit türdeki özellikleri taşır. Hangi türün özelliklerini daha çok taşıyorsa gelişimini bu şekilde gösterir.
 4. İndetermine Tip Cüzzam: Vücutta tek bir leke şeklindedir.

Ayrıca cüzzam hastalığına yakalanan hastalar etrafında dışlanma, dış görünüşünden dolayı hor görülme gibi psikolojik baskı altına girmiş, hatta eski zamanlarda lepra hastalarının lanetli olduğu dahi düşünülmüştür.

Cüzzam Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cüzzam  tedavisi İstanbul, Ankara ve Elazığ’da yer alan lepra hastanelerinde gerçekleştirilmektedir. Cüzzam hastalığı tedavisi türüne göre değişkenlik gösterir. Burada uygulanan en yaygın yöntem çoklu ilaç tedavisidir. Ancak fazla antibiyotik kullanımı da bazı yan etkilere yol açar. Bunlar şu şekilde sıralanır:

 • Gözlerde körlük
 • Yüzde şekilsel bozukluk
 • Kısırlık
 • Böbrek yetmezliği
 • Ellerde kas zorluğu
 • Sinir sisteminde kalıcı hasar

Dünyada ve Türkiye’de Cüzzam

   Her yıl Ocak Cüzzam hastalığı dünyada genel olarak Asya, Afrika ve Batı Pasifik bölgelerinde görülür. Lepra hastalığının en çok görüldüğü ülke ise Hindistan’dır. Dünya Sağlık Örgütünün sonuçlarına göre  2017 yılında Türkiye’de 605 ve 2016 yılında sadece 2 vaka tespit edilmiştir. Türkiye’nin lepra ile mücadele kapsamında Prof Dr. Türkan Saylan başkanlığında cüzzamla savaş derneği kurulmuştur. Bunun üzerine Prof. Dr. Saylan Gandhi ödülünü almıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı