Hastalıklar ve Tedavileri

Kolon Kanseri Nedir? Kolon Kanseri İlerlerse Ne Olur?

İnce bağırsak, bağırsak kısmının en uzun olanıdır. ‘İnce’ olarak adlandırılmasının tek sebebi ise kalın bağırsağa göre daha dar olmasından başka bir şey değildir.

İnce bağırsak kanseri diğer türlere göre nadiren görülmektedir. Kalın bağırsak ise kolon ve rektumlardan meydana gelmektedir. Çeşitli tabakalardan oluşan duvarlara özelliğe sahiptir. Bağırsak kanseri bağırsak zarında başlamaktadır. Eğer tedavi gecikirse alttaki kas tabaklarına ve bağırsak duvarına doğru büyüme gösterir. Bağırsak kanserlerinin gelişimi 5-10 yıl sürmektedir. Başlangıcı ise Polip ya da adenoma olarak adlandırılır. Bu ince bağırsak duvarında meydana gelen küçük çıkıntılardır.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanseri belirtilerinde ise; rektumda ya da dışkıda kanama, normale nazaran ishal ve diyare başlangıcı, karın bölgesinde yumru meydana gelmesi, rektumda gerilme hissi olması, ani kilo kaybı, karında ya da rektumda hissedilen ağrılar, tümör kanamasından oluşan anemi, bu durumlar halsizlik ve nefessizliğe neden olur. Eğer bu durumlar sizde mevcut ise hemen doktorunuza başvurmalı ve tedavi görmelisiniz.

Kolon kanseri aynı zamanda bağırsak tıkanıklığına da yol açmaktadır. Bunun belirtileri ise kabızlık, şişkinlik ve hasta hali hissedilmesidir.

Kolon kanseri ilerlerse ne olur bilmemiz gereken bir konudur. Kolon kanseri sık olarak 3. görülen hastalıktır. Birçok kişide bu hastalığın neden olduğu anlaşılmamaktadır. Bu hastalık daha çok 50 yaş üzeri insanlarda görülmektedir. Uzun yıllar ülser hastalığına sahip olan insanlarda kolon kanseri hastalığı riski daha fazladır. Nedeni bilinmemekle beraber diyabet hastalığı da aynı zamanda bu riski arttırmaktadır. Sürekli meyve ve sebze tüketen insanlar bu hastalığına yakalanma riski azdır.

Bu hastalığa yakalanan kişiler hemen ameliyat olmaz ise, bağırsak tamamen kapanır, kişinin rengi solgunlaşır. Bu olaylardan sonra tümörün alınıp alınmaması zorlaşır ve doktorlar zor kararlar alır. Kolon kanserinin tedavisi yoktur ve ilerlediğinde belirtiler ağırlaşır. Ailesinde kolon kanseri geçirmiş insanlar bu hastalığa yakalanma riski normalden de daha yüksektir. Ayrıca daha önceden ailesinde meme ve yumurtalık kanseri olan kişilerde ve ailelerinde de kolon kanserine yakalanma riski fazladır.

Kolon kanseri başlangıcında oluşan belirtiler kabızlık, şişkinlik hissi bunlar teşhisinin konulmasında yeterli değildir. Aynı zamanda verilen ilaçlar kabızlığın giderilmesine yardımcı olmaz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı