Faydalı Besinler

Kahvenin Faydaları Nelerdir? Kahve Tüketimi Sağlıklı Mı?

Kahve, kavrulmuş kahve çekirdeklerinden veya kahve bitkilerinin öğütülmüş tohumlarından hazırlanan bir içecektir. Kahve içmenin sağlık için çeşitli faydaları vardır, ancak büyük miktarda almak kan basıncını ve kalp atış hızını artırabilir. Kahveden fayda sağlamak için, bunu makul bir şekilde tüketmeniz önerilir.

Kahve Kalbiniz İçin İyi mi?

Kahve içmek kalp yetmezliği, felç ve koroner kalp hastalığı riskini azaltabilir. Daily Mirror raporuna göre, kalp hastalığı ve felç oranını azaltmak için günde 3 bardak kahve almanız önerilir.

Güney Kore’de yapılan bir araştırma, günde 3-5 bardak kahve almanın, koroner kalp hastalığının ilk belirtilerini alma olasılığını azalttığını buldu. Günde 3-5 fincan kahve içen kişilerin arterlerde kalsiyum birikimi %19 daha azdır.

Kahvenin kalp sağlığı için iyi olduğunu gösteren bazı kavramlar ve çalışmalar vardır, ancak yine de bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kahve Cildiniz İçin İyi mi?

Derideki çukurlu ve topaklı et, selülit adı verilen uygunsuz bir cilt durumundan kaynaklanır. Kahve, bu selülitin cilt üzerindeki görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Kahve içindeki kafeinin, cildin altındaki kan damarlarını genişlettiği bilinmektedir ve vücutta parlak, pürüzsüz bir cilt oluşmasını sağlar. Kahve antioksidan bakımından zengindir. Ortamdaki serbest radikaller cilt hasarının nedenlerinden biri olabilir. Kahve içindeki antioksidanlar serbest radikalleri nötralize eder ve cildi çevresel zararlardan korur.

Kollajen, cilt hücrelerinin yenilenmesini de içeren farklı vücut parçalarının oluşturulmasına yardımcı olur. Kahve kollajen üretimini geliştirir. Kollajen üretimindeki bu artış cildin elastikiyetini arttırır ve gençleştirir.

Kahve kan dolaşımına iyi gelir ve dokudaki şişlikleri azaltır. Kahve içmek ve kahve maskesi uygulamak da göz altındaki şişlikleri azaltabilir.

Kahve Karaciğere İyi Gelir mi?

Sadece birkaç kişi kahvenin karaciğer için son derece iyi olduğunu bilir. Çok sayıda çalışma vardır ve kahvenin karaciğer için faydaları üzerine araştırmalar yapılmıştır. Karaciğer kanseri riskini %40 azaltabileceği bulunmuştur.
Siroz, alkolizm veya hepatitin neden olduğu kronik bir hastalıktır. Ölümcül bir hastalıktır, bu yüzden önlemler almak gerekir. Günde 3-5 fincan kahve içen kişilerin bu durumu yaşama olasılığı %80 daha azdır.

Kafein ayrıca karaciğer hücrelerinde depolanan yağları parçalayabilir ve alkolsüz yağlı karaciğeri olan insanları tedavi etmek için kafein içeren bazı ilaçlar vardır.

Kahve Kilo Kaybı Yaşatır mı?

Kahve, fazla vücut yağını yakarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Açlık hormonlarının seviyesini düşürdüğü için daha az aç hissettirir. Vücudunuza dolgunluk hissi vermese de, daha az yemenize yardımcı olabilir. Kahve içindeki kafein vücut metabolizmasını iyileştirir. Buda hızla kilo vermenize neden olur.

Hamile kadınlar günlük rutine kahve eklemeden önce doğum uzmanına sormalıdır, çünkü hamile kadınlar günde 200 mg’dan fazla kafein alamazlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı