Hamilelik ve Doğum

Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımı

Gebelik birçok kadının hayalini kurduğu, uzun süredir beklediği bir şey olabilir. Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra tüm hayatınız ve duygularınız değişir. İçgüdüleriniz artık hem kendinizi hem de bebeğinizi korumak için çalışır hale gelir. Ancak oturmuş alışkanlıklardan kurtulmak da çok kolay olmaz. O nedenle birçok gebe hamilelikte alkol ve sigara kullanımı hakkında yeterli bilince sahip değildir. Siz ne tüketirseniz bebeğiniz de bundan etkilendiği için alışkanlıklarınıza da dikkat etmeniz gerekiyor.

Gebelikte Sigara İçmenin Zararları

Sigara içtiğinizde özellikle de nikotin gibi bağımlılık yapıcı ve zararlı birçok kimyasala maruz kalırsınız. Aldığınız bu zararlı maddeler kanınıza geçerek bebeğinizin de etkilenmesine yol açar. Normal şartlarda bile sigara içmenin zararları saymakla bitmezken, hamilelik durumunda bu zararlar daha da artıyor.

Yapılan çalışmalar sigara kullanımına bağlı düşük ve erken doğum risklerinin arttığını gösteriyor. Ayrıca nikotin yüzünden bebeğin faydalandığı oksijen miktarı düştüğü için bebekte doğum sonrasında da ciddi komplikasyonlar görülebiliyor. Doğduktan sonra ortaya çıkan damak ve ağız yapısı bozuklukları sadece küçük örnekler. Daha da ileri vakalarda otizm, zeka geriliği ve hiperaktivite ortaya çıkabiliyor.

Hamilelikte Alkol Tüketmenin Zararları

Normalde hamilelik planlayan bir anne adayının alkol ve sigara tüketimini gebelikten en az altı ay önce kesmesi gerekiyor. Çünkü kanınıza karışan bu maddelerin vücudunuzdan tamamen uzaklaşması en az altı ay alıyor. Dolayısıyla hamile olduğunuzu öğrendiğinizde bu maddeleri bırakmanız bile yeterli değil. Sonuç olarak hamilelikte alkol ve sigara kullanımı daha da tehlikeli.

Hamile olmasına rağmen alkol almaya devam eden kadınlarda bebekte yetersiz gelişme problemi yaygın olarak görülüyor. Bebek hem fiziksel hem de zihinsel olarak yeterince gelişemiyor. Erken doğum riskinin artmasının yanın da çocuğun bağışıklık sistemi de daha zayıf oluyor.

Hamilelikte Alkol ve Sigara Kullanımı Etkileri

Nasıl ki bebeğinizin güvenli ve sağlıklı bir ortamda büyümesi çok önemliyse, aynı şekilde anne karnındayken de bunun sağlanması gerekiyor. Bu nedenle çocuğunuzun ileride ciddi hastalıklara sahip olmasına neden olabilecek zararlı alışkanlıkları bırakmanız şart. Eğer bir de yaşınızdan ötürü riskli bir hamileliğe sahipseniz hamilelikte alkol ve sigara kullanımı daha da dikkat edilmesi gerekilen bir konu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı