Hastalıklar ve Tedavileri

Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

GÖZ TANSİYONU (GLOKOM)

Gözün içerisinde, düzenli bir sistem söz konusudur. Bir yandan göz suyu oluşurken diğer yandan dışarıya atılır. Göz tansiyonu ise bu aşamada ortaya çıkar. Göz suyu dışarıya atılamaz ve göz sinirlerine basınç uygulanır. Görmeyi etkileyen göz sinirleri yüksek basınçtan dolayı tıkanarak kan akışını sağlayamaz, etkilenir ve görmeyi olumsuz etkiler.

Göz Tansiyonu Belirtileri;

Gözde ağrı meydana gelmesi: Göz ağrısının birçok nedeni vardır. Televizyon karşısında fazla zaman geçirmek, telefon ve bilgisayara uzun süre bakmak, uykusuzluk vb. Ancak göz tansiyonu belirtisi olan ağrı, yavaş yavaş şiddetini arttırır. Giderek dayanılmaz bir hal alır.

Görme bozukluğu: 

Göz tansiyonunun ilk aşamasında çok fazla kendini göstermez. Ancak gözde basınç arttıkça, görme sorunu belirgin şekilde seyreder. Özellikle de karanlıktan aydınlığa geçişlerde ya da aydınlık ortamdan karanlık ortama geçişlerde gözde, halkalar şeklinde ışık görülmesi şikayetlerinin ortaya çıkması olabilir.

Gözde kızarıklık: 

Göz kızarıklığı birçok sebepten dolayı oluşabilir. Uykusuzluk, alerjik, çok uyumak, dijital ortamlarda uzun süre kalmak, çeşitli rahatsızlıklar vb. Ancak göz tansiyonunda meydana gelen kızarıklık daha yoğun görülür. Uzun süre geçmez. Sürekli göz kırpmaya neden olur.

Mide bulantıları:

 Gözde meydana gelen kızarıklık, ağrı gibi şikayetlerin yanı sıra mide bulantısı şikayeti gerçekleşiyor ise göz tansiyonundan şüphelenmekte fayda var.

Göz Tansiyonu Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Balık tüketimine özen göstererek, haftada en az iki kez tüketilmelidir.

Sigara kullanmamalılar. Sigara dumanı, göz sinirlerine zarar vereceği için göz tansiyonu riskini hızlandırır.

Bol bol su tüketilmelidir. Damar kasılmalarını engellemek amacı ile su içmek önemlidir.

Hayvansal gıdalar çok miktarda tüketilmemelidir. Hayvansal gıdalarda yağ oranı oldukça yüksektir. Damar tıkanıklığı, kan basıncı yükselmesi, vücut tansiyonunu yükseltmesi vb.  sorunlara neden olabilir.  Bunun yerine sebze ağırlıklı besinlere ağırlık vererek sağlığı riske atmaktan kaçınılmalıdır.

Uyku düzeni son derece önemlidir. Göz sinirleri, göz içi ve göz çevresi damarları yeterince dinlendirilmelidir. Gözleri aşırı yormak, göz tansiyonu rahatsızlığını tetikleyebilir. Süreci hızlandırabilir.

Kişi, sıkıntı ve stresten uzak durmalıdır. Göz tansiyonu riskini tetiklemesi açısından sakinlik önem taşır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı