Hastalıklar ve Tedavileri

Distoni Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İsim olarak çok fazla bilinmese de nörolojik rahatsızlıklar arasında Parkinson, Alzheimer, Demans ve MS gibi hayat kalitesini düşüren ve hastalığı tamamen ortadan kaldıran kesin bir tedavisi olmayan
Distoni nedir?

 Beyin tarafından kas sistemine iletilen sinyallerin yalnış gönderilmesi sonucunda, kaslarda istemsiz hareketletlere yol açan nörolojik bir rahatsızlıktır. Hastaliktan daha ziyade bir hareket bozukluğu olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Peki, hangi durumlarda distoni belirtileri nelerdir? Sorusuna cevap aranmalıdır.

Belirtileri nelerdir

Kaslarda meydana gelen bu kasılmalar,bedensel duruş bozukluğuna sebeb olmaktadır. Halk arasında çok bilinmese de nörolojik bir rahatsızlık olan Parkinson dan sonra ikinci sırada yer almaktadır ve Parkinson tedavisinde kullanılan yöntemlerin aynısı uygulanmaktadır. Distoni tedavi yöntemleri arasında Parkinsondan farklı olarak,kasılma yapan kaslara belirli aralıklarla botoks uygulaması yapılmaktadır. 

Vücudun bir bölgesinde ortaya çıkan istemsiz kasılmalar,tutulan bölgeye göre hastanın günlük yaşamsal kalitesini düşürür ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler.Mesela boyun kasları istemsiz olarak dönen bir kişinin otomobil kullanırken yada yemek yaparken, başını rahatça cevirememesi istemsiz olarak basın hep bir tarafa dönmesi kişinin yaptığı işi zor yapmasına sebeb olur.Yetiskin kişilerde meydana gelen distoniler kötü gidişli değildir ama, durum ne olursa olsun yaşam kalitesini düşürür. Psikolojik açıdan kişinin kendisini kötü hissetmesine sebeb olur. 

Distoni belirtileri  vücudun herhangi bir noktasında aniden başlar ve başladığı noktada ya devam eder ya da başka bir noktaya kayar. Örneğin, boyun kaslarında başlayan distoni kol kaslarına geçebilir.Hem boyun kaslarında hemde kol kaslarında ağrıya neden olabilir.Distoninin sebebi bilinmemektedir. Her yaşta görülebilir.  Hiçbir nedene bağlı  olmadan yada sebeb olan faktörler arasında kullanılan ağır ilaçların etkileri, doğum sırasında beyinde oluşan bir hasar yada kalıtsal olabilir.

Kasılmalar  vücudun bir çok bölgesini etkileyebilir. Etkilenen bölgeye göre değişen distoni sentomları vardır. Stres, üzüntü kasılmaları tetikler. Kasılmayi arttıran durumlar olduğu gibi yavaşlatan durumlarda mevcuttur. Sakinleşme, uyku, gevşeme gibi durumlarda distoninin etkileri azalmaktadır. Kısacası rahatlamanın kişiye büyük katkısı vardır.  

İlaç tedavisi ile gerilen kasları gevşetme, iğneli botoks yöntemi ile gevşeme süresini uzatmak amaçlanır. İlaç ve botoks tedavisinin yetersiz olduğu hastalarda beyin pili cerrahisi devreye girer .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı