Faydalı Besinler

D Vitaminin Sağlığımızdaki Sırrı nedir? D Vitamininin Önemi?

D Vitaminin Sağlığımızdaki Sırrı nedir? D Vitamininin Önemi?

Sağlığımızın en önemli yapı taşları vitaminler ve aldığımız besinlerdir. Düzenli ve doğru bir şekilde beslenmezsek gerekli besinleri almazsak sağlığımız açısından bazı olumsuz etkilerle karşı karşıya kalırız. D vitamini eksikliği birçok probleme neden olur. En sık görülen D vitamini eksikliğinin belirtileri yorgunluk, eklem bölgelerin de ağrı ve güçsüzlük, göz altlarında morluk gibi belirtilerle birlikte birçok olumsuz etkiyi de beraberinde getirir.

Sağlıklı bir yaşamın en ihtiyaç duyulan D vitaminin eksikliği hem fiziksel hem zihinsel, hem de ruhsal sorunları beraberinde getirir. Hayatımızı etkileyen bu vitaminin yararlarını ve D vitaminini sizlere anlattık.

D Vitaminin Bize Etkisi Nelerdir?

Günümüzde insanlar sağlık açısından daha çok araştırma yapıyor. Kendisinden veya çevresindeki birinden D vitamini eksikliğinin olduğunu öğrenen kişi araştırma yapmaya başlıyor. Birçok alternatifle karşılaşıyor. D vitamininde en önemli etkiye sahip olan şey güneş ışınlarıdır bunun yanı sıra bazı sebzeler ve hayvansal gıdalar da birer alternatiftir. D vitaminin kemik sağlığında da önemli bir rolü vardır. Vücuttaki kalsiyum ve fosfatı düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, sinir sistemleri, romatizma ve cilt hastalıkları içinde önemli bir korumaya sahiptir.

D Vitaminin Yer Aldığı Besinler Nelerdir?

D vitamini patateste bulunur. Bunun yanında günümüzde popüler kültürün verdiği etkiyle birçok besin tüketimini değiştiren kişiler yani Veganlar için bol tahıllı kahvaltılar da ve kendiliğinden yetişen bol güneş gören mantarlarda da D vitaminine rastlamak mümkün. Ayrıca uskumru, somon, ton balığı, karides gibi birçok su ürünlerin de de D vitaminine rastlamak mümkündür.

En çok bilinen güneşlenme yöntemiyle ise doktorun tavsiyesi ve uyarıları ile D vitamini almak amaçlı bir güneşlenme ile de bu vitamini almak kolaydır. Özellikle güneşlenme yöntemi ile alınan D vitamini pek çok uzaman tarafından tavsiye edilen bir yöntemdir. Ancak güneşlenmek için sıcakta çok fazla kalmamak da uzmanların bir diğer önerisi, bu açıdan mutlaka günün belli bir saatinde bir miktar da olsa dışarı çıkıp gün ışı almak çok sağlıklı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
error: Sağ tık içerik çalınmasını önlemek amacıyla engellenmiştir.
Kapalı
Kapalı