Sigara ve Zararları

Sigaranın Sağlığa Olan Etkileri Nelerdir?

  SİGARANIN SAĞLIĞA OLAN ETKİLERİ NELERDİR?

Sigara,bütün dünyada yaygın olarak kullanılan bağımlılık yapan bir tür maddedir. Sigara tüm dünyanın yanı sıra Türkiye’de kadın ve erkek cinsiyetleri kullanım oranına bakıldığında oldukça yüksek bir kullanım yerine sahiptir. Son zamanlarda tüketme yaşı 10-11 yaşa kadar düşen sigara,aslında insanların solunum sistemine zarar veren birçok zararlı maddeyi içinde barındırır. Dünyada görülen hastalıkların başında kanser gelir. Bunlardan en önemlisi akciğer kanseridir ve genellikle kökenini sigara tüketiminden alır. Sigaranın içindeki maddeler kısaca;aseton,amonyak,arsenik,benzopiren,karbonmonoksit,formaldehid vb. şeklindeki maddelerdir.

 SİGARA HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?

Sigara başta akciğer kanseri olmak üzere; astım, KOAH, gırtlak, mide, bağırsak ve kadınlarda rahim kanseri, meme kanseri gibi kanserlere yol açar. Sigara içinde bulunan zehirli maddeler nedeni ile bütün organizma ve çalışan sistemleri kısa sürede etkileme şansına sahiptir. Uzun yıllar içilir,herhangi bir hastalık belirtisi vermeyebilir. Sinsice ilerleyen ve vücut direnci düştüğünde ortaya çıkan hastalıkların ortaya çıkmasına,insanların hayatını kaybetmesine neden olabilir. Sigara,çeşitli solunum ve sindirim sistemi hastalıklarına yol açarken diğer bir taraftan kalbi de fazlasıyla etkiler. Kan dolaşımı,oksijenlenme sigara kullanımına sahip olan insanlarda sağlıklı insanlara göre daha zordur. Kalbi besleyen koroner damarlarda zamanla iskemiye(beslenme bozukluğu) neden olarak kalpte bulunan damarların önce daralması sonrasında tıkanması ile birlikte kalp krizine neden olur. Sigara kökenli kalp krizlerinde kalp ve damar sistemi fazlasıyla risk altında olduğu için tedavi sonrasında da sigarasız bir yaşama başlangıç için hastanelerden destek almak sağlıklı bir davranışın başlangıcıdır.

  SİGARA NASIL BIRAKILIR?

Sigarayı bırakma düşüncesi içerisinde girmeden önce sigaranın neden bırakılması gerektiği bilinç altına sağlıklı bir düşünce şeklinde iletilmelidir. Ekonomik ve sağlık kayıpları, aile içi iletişimsizlik, bağımlılık gibi temel sorunlar belirlenmeli ve buna yönelik sigara bırakma alışkanlığı ile birlikte uzun vadeli çözümler planlanmalıdır. Sigarayı ilk günden kesin olarak bırakma fikrine sahip olunmamalıdır. Çünkü sigara içerisindeki nikotin yıllarca vücutta ve damarlar içerisinde dolaşmış, etkisini göstermiş ve organizmayı kendisine bir şekilde bağımlı kılmayı başarmıştır. O nedenle sigara bırakma fikri aniden değil yavaş yavaş bilinç altında oluşturulmalı ve sonrasında uygulamaya geçilmelidir. Hayattaki bütün problemlerin çıkış kapısı sigara olarak görülmemeli bu nedenle sigaraya başlanıldığında bir problemle karşılaşma esnasında çözüm tekrardan sigarada aranmamalıdır. Bu hatalı bir davranış olduğu gibi tekrardan sigaraya başlama davranışı göstermeye neden olur. Tüm bunları bilinç altına yerleştirip oturttuktan sonra sigara bırakma eylemine hazır hissedildiğinde, bireyin kendi iradesi buna yeterli gelmiyorsa mutlaka sigara bırakma hattı ve hastanelerin sigara bıraktırma birimlerinden destek alınması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı