Faydalı Besinler

Sonbahar Depresyonunuzu Yenin

Senenin Sonbaharı, günlere kasvet ile girerek sizi garip duygulara gark ediverir. Geçiş sürecindeki insanın bocalayıp boşluğa düştüğü, uzun soluklu mevsimdir. Havanın her geçen gün daha da bozulması, bir yandan günlerin kısalması ile öte yandan da akşam saatlerinin bitmek bilmeyen yapısı, bir de iç karartan haberlerin gelmesi, kasavetlendirdikçe kasavetlendirir sonbahar ortamını. Tabiatın devinimi ile doğanın renk cümbüşünde sarı rengin hakim olması, keyfi kaçırırken, ayrı bir temaşa hazzı verir.

Bir Nebze Sıhhat için Nefes Ya Hu!

Allah vücudu öyle bir yaratmış ki, yaptığı işlemlerin sayesinde hem yaşama hem de sağlıklı olmayı meydana getiriyor. İçten bir nefes çekip, ciğerlerin patlarcasına dolması ile alınan nefesin geri verilmesi sayesinde, içimizdeki zehrin nerede ise tamamına yakını bu işlem ile açığa çıkartılmaktadır.

Değişen Doğal Yapıya Ayak Uydurmak

Kısalan günlerin, güneşten gelecek ışınlar ile bedenin temasının azaltmasına müsaade etmemek gerekir. Çıkıp güneşin altında sırılsıklam olun. Duyguların yıprandığı, ruhsal çöküntü yaşandığı ve yorgun argın bir his uyandırdığı bir iklimden, ışınların sıcaklığı ile kurtula bilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarından; takribi saat ona kadar sonra; yarım saatlik bir dilimde ışınlar ile hem hal olun.

En ihtiyaç duyulan vitamin olan D, duygusal çöküntüyü engelleyen yapıdadır. Bu da ışığın bedava sunduğu güneş sayesinde alınmaktadır. Bilimin söylediği, günün ilk ışınlarından istifade edilmesidir. Biyolojik zamanınızın tekrardan tesis edilmesine katkıda bulunacağından ötürü, bu zaman diliminde en azından yarım saat ışınların altında ıslanın.

Uykuda İntizam

Vücudun yorgunluğu sizi döşekten çıkarmayacak raddeye geldi ise bilin ki sizdeki melatonin ziyadesi ile fazlalaşmıştır. Ataların da ifade ettiği gibi bunun çözümü, ne gündüzleri bol uyarıcı kahveler ne de akşamları demlenmelerdir. Asıl çözüm, erken yatıp erken kalkmaktır. Yatış ve kalkış saatlerinizin intizamıdır.

Bazı gıda maddelerinden de uzak durmak gerekir. Bu uzman insanların önerisi arasında yer alır. Karbon hidratı bol yiyeceklerden ırak olun. Bol kalori ile eritemeyecek derecede gıda tüketimi ve kalori yüklü malzemelerden bu dönemde sakınmak gerekir.

Süt Ürünleri ile Deniz Mahsulleri

Doğal yapısı ile sütü ve sütten türetilen ürünlerin tüketilmesi tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra deniz ürünlerinin de bol miktarda tüketmesine dikkat edilmelidir. Muz ile hurmanın hem sağlık hem de mutluluk açısından sağladığı katkı bayağı fazladır. Bedeninizin inisilün salgılamasına katkı verecek gıdalar da tercih edebilirsiniz.

Bedeninize bol miktarda demir biriktirmeye bakın. Alkolden kesinlikle uzak kalın. Vücut hareket etmelidir. Mutlaka en azından kültürfizik denilen hareketleri yapın. Dua ve Allah ile irtibatı sağlama cihetine gidin. En önemlisi de doğallığı tercih edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı